Wenecja – miasto, które zniewala każdego.
„Było dziś świetnie, nie dowiedziałem się tyle o tym mieście nigdy w życiu”, powiedział Szymon Budyka z klasy 3ct, po powrocie z wycieczki po malowniczej Wenecji. W dniu dzisiejszym /19.03.2022r./ organizacja Erasmus+ zaskoczyła nas wyjazdem w słynne, zalane wodą, włoskie miasto. Naszą wycieczkę rozpoczęła przewodniczka, która z zapałem i zaangażowaniem opowiedziała nam o sobie oraz kulturze tego miasta. Okazało się, że tamtejsi mieszkańcy wiodą bardzo ciężkie, lecz ciekawe życie, spowodowane przez otaczającą ich wodę oraz obowiązujące prawo. Ulice miasta często są zalewane, a odpowiadają za to przypływy, to zmusza mieszkańców do zabezpieczania, np. przez przenoszenie rzeczy z dolnych pięter na wyższe. Poza tym ścisłe prawa Wenecji sprawiają wrażenie bardzo ograniczających, ale naszym zdaniem mają swoje uzasadnienie w kulturze, jak i wyglądzie miasta. Prawodawcy określili m.in. jak mają wyglądać budynki od strony zewnętrznej, a wszelkie zmiany wymagają szeregu pozwoleń. Po Wenecji nie wolno tam jeździć na rowerze, ani autem czy nawet na hulajnodze, co zmusza mieszkańców do ciągłych i nierzadko długich spacerów. Mimo tego Wenecja jest oblegana przez turystów, a spacerowanie po niej wywiera niemal magiczny skutek na człowieka. Wszędzie możemy dostrzec piękno starych zabudowań oraz architektury, które tak mocno broni prawo.
Znany nam dobrze ruch drogowy, tam jest ruchem wodnym. Nie ma tam jezdni, a wszelkie przemieszczanie się kanałami są regulowane przepisami. Miasto to jest niewymownie piękne, a pełnego opisu nie da się tak po prostu przekazać – to trzeba zobaczyć.
Bardzo polecamy każdemu przekonanie się czym jest to doświadczenie oraz jesteśmy wdzięczni organizatorom tej wycieczki za to, że sami mieliśmy możliwość przeżycia takiej przygody.
Autorzy: Mateusz Szebesczyk, Szymon Budyka, Daniel Pienio, Mateusz Jurczak