Trzeci tydzień naszego pobytu w Corralejo również minął spokojnie, młodzież dokładnie wie, co ma realizować i kiedy, do nas zaś, jako do opiekunów, należy nie tylko nadzór nad bezpieczeństwem grupy, ale także wizyty w zakładach pracy, rozmowy z uczniami na temat praktyk, relacji z ludźmi, rozmowy o ich sukcesach i kłopotach. Zwłaszcza warto podkreślać sukcesy i przeanalizować sposób ich osiągania.

W od Laury, opiekuna ze strony Hiszpańskiej,  otrzymaliśmy harmonogram naszych wizyt  u pracodawców. Wizytowanie uczniów w zakładach pracy rozpoczęliśmy do Autoservico el Moreno S.L,  gdzie jest Szymon Gabruś, następnie udaliśmy się do FSG. Group FTV S.L,  gdzie praktyki odbywają Julia Królikiewicz, Natalia Kalemba, Wiktor Poznalski oraz Aleksander Gawiński. Kolejnym miejscem, które w tym dniu odwiedziliśmy było Fuertaventura  Catamaran Excursion S.L., choć na samym końcu. Zostało to tak celowo zaplanowane przez Laurę i szefową firmy, ponieważ obie uczennice był na rejsie katamaranami,  a chcieliśmy się spotkać wszyscy razem. W środę natomiast wizytowaliśmy dwa pozostałe miejsca praktyk, a mianowicie Barracuda Perdomo, gdzie staż odbywają Karina Żyła i Gloria Pustizzi oraz Autoservico Majanicho, tam swoje praktyki mają Ziemowit Możdżeruk i Dawid Niechciał.  Pozostałe dwa miejsca stażowe mamy odwiedzić na początku czwartego tygodnia naszego pobytu.

Dla nas osobiście, poza opinią i oceną dokonywaną przez uczniów, bardzo ważne były oceny pracodawców, a Oni chwalą naszą młodzież, przede wszystkim za punktualność, sumienność, rzetelność, zaś szefowa Fuertaventura Catamaran wręcz rozpływała się z zachwytu nad Heleną i Angeliką, które tam właśnie odbywają swój staż. Mówiła o ich kreatywności, np. gdy nie mogło być rejsów na wyspy ze względu na wiatr, dziewczyny zaproponowały, że będą roznosić ulotki po mieście zachęcające do rejsów z tą firmą.

Ważnym elementem praktyk zagranicznych jest również poznawanie kultury drugiego kraju oraz specyficznych, dla tego regionu, zachowań, dlatego też w sobotę (16.marca) zorganizowaliśmy wycieczkę (trwała ona 6 godzin) do miasteczka EL Cotillo, które słynie z uroczych klifów i fal. Dosłownie – raj dla serferów. Zwiedziliśmy miasteczko, port, latarnię, młodzież też kąpała się w oceanie. Następnie udaliśmy się na obiad i wróciliśmy linią nr 8 do Corrajelo. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała.  Niedziela stała pod znakiem karnawału, dlatego wieczorem udaliśmy się wszyscy razem na jego zakończenie. Mieliśmy okazję oglądać niesamowity, barwny pochód przebierańców i uczestników kończącego się karnawału, ale o samym karnawale napisze Angelika.

Trzeba przyznać, że był to bardzo intensywny tydzień i weekend.

Musimy przyznać, że młodzież świetnie sobie radzi z zagospodarowaniem czasu wolnego (bieżące zakupy, przygotowywanie posiłków lub jedzenie na mieście, relaks po pracy w czasie sjesty czy też wspólne spędzanie czasu na grach w bilarda czy spacery po mieście) pozwalają odpocząć po dniu pracy.

Uczniowie dbają  o swoje miejsce zamieszkania, łazienkę i kuchnię, czyli części wspólne. Planują sobie budżet na kolejny tydzień razem z innymi osobami, co fajnie integruje grupę. Na bieżąco i systematycznie organizujemy krótkie spotkania podsumowujące kolejne dni praktyk i dbamy o uzupełnianie dzienniczków oraz przygotowywanie relacji z praktyk.

W ostatni tydzień praktyk czeka nas wszystkich wiele wyzwań i podsumowań.

Grzegorz Krzak, Alicja Kajdrys-Łomża