Marzec na Fuerteventurze to czas pełen barw, muzyki i niekończącej się zabawy, której miałyśmy szczęście doświadczyć podczas naszych miesięcznych praktyk w ramach programu “Europa dla LZN VIII”. Karnawał trwał tu od 7 do 17 marca i przez ten czas przyciągał nas swoim kolorowym obliczem i pozwalał na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach. Fuerteventura w czasie karnawału to miejsce, gdzie lokalne tradycje łączą się z międzynarodowym duchem, tworząc niepowtarzalną atmosferę. W dniach, które spędziłyśmy na wyspie, mieliśmy okazję doświadczyć jak miejscowi celebrują ten wyjątkowy czas. Już pierwszego dnia naszego udziału w karnawale, podczas Encuentro de la Escuela del Carnaval, mogłyśmy poczuć prawdziwego ducha wspólnoty. Młodzi uczestnicy, zarówno dzieci jak i dorosłe grupy taneczne i muzyczne, zarażali wszystkich wokół swoją energią i pasją. Kolejne dni przyniosły jeszcze więcej emocji. Gala de las Danzas była dla nas nie tylko okazją do podziwiania miejscowych talentów, ale także momentem, w którym mogłyśmy poczuć się częścią wielkiej karnawałowej rodziny. Tańce, muzyka i barwne stroje przeniosły nas w świat pełen radości i beztroski. Maraton de Murgas okazał się być fascynującym doświadczeniem, gdzie humor, satyra i krytyka społeczna mieszają się, tworząc niepowtarzalne przedstawienia, które zarówno bawią, jak i skłaniają do refleksji.

Kulminacyjnym punktem naszej karnawałowej przygody był jednak Coso Carnavalero. Ulicami Corralejo przeszły kolorowe parady, w których wzięłyśmy czynny udział. Było to niesamowite doświadczenie, pozwalające poczuć prawdziwego ducha karnawału, pełnego życia, radości i nieograniczonej zabawy. Pożegnanie z Karnawałem Entierro de la Sardina to symboliczne pożegnanie karnawału i zapowiedź nowego początku.

W atmosferze zabawy, ale też pewnej nostalgii, towarzyszyłyśmy procesji, która zakończyła się spektakularnym pokazem fajerwerków. Był to moment pełen emocji, podsumowujący nasze karnawałowe przeżycia. Udział w karnawale na Fuerteventurze był dla nas niezapomnianym doświadczeniem, które pozwoliło nie tylko bliżej poznać kulturę wyspy, ale także poczuć się częścią jej społeczności. Ta mieszanka radości, kolorów, muzyki i tańca na zawsze zostanie w naszych sercach, jako przypomnienie o cudownym czasie spędzonym na Fuerteventurze. Karnawał tutaj to nie tylko tradycja, to żywa lekcja kultury, otwartości i wspólnoty, której mieliśmy zaszczyt doświadczyć.

Angelika i Helena