Jako uczestnicy programu “Europa dla LZN VIII” mieliśmy niepowtarzalną okazję odbyć praktyki na Fuerteventura. Nasze doświadczenia zebrane na różnych specjalizacjach – od logistyki po mechatronikę, logistykę, eksploatację portów i terminali, automatykę, mechanikę – pokazały jak bogaty i różnorodny może być wachlarz możliwości praktyk za granicą.
Logistycy pogłębiali swoją wiedzę podczas pracy w magazynie, uczyliśmy się m.in.: inwentaryzacji magazynu i jego aranżacji, a także mieliśmy okazję obserwować pracę na budowie. Pomimo bariery językowej, udało nam się doskonalić języki obce /angielski, hiszpański/, co było naszym dużym sukcesem. Praktyki w międzynarodowym środowisku znacząco poprawiła naszą umiejętność pracy w grupie i dostosowywania się do nowego środowiska.
Automatycy mieli okazję pracy przy różnego rodzaju samochodach. Tak mówili o swojej praktyce: „zajmowaliśmy się serwisem eksploatacyjnym ciężarówek i busów dostawczych. Mimo bariery językowej udało nam się ją przełamać, dzięki językowi migowemu oraz tłumaczowi. Wspólne mieszkanie z kolegą z klasy układało się dobrze, co ułatwiło nam codzienne funkcjonowanie.”
Praca w warsztacie samochodowym w przypadku technika mechanika udoskonaliła umiejętność drobnych napraw i wymiany różnych części w samochodach.
Nauczyliśmy się wielu umiejętności, takich jak polerowanie lamp, wymiana opon czy naprawa układu zawieszenia. Zaskoczeniem było dla nas, jak łatwa i przyjemna może być praca mechanika oraz jak pozytywnie Hiszpanie są nastawieni do innych ludzi.
Z kolei jako technik eksploatacji portów i terminali, nasze główne zadania obejmowały obsługę klientów, pomoc załodze i przygotowanie statku do przyjęcia pasażerów na rejs. Praktyki zagraniczne na statku i katamaranie pomogły nam rozwinąć nowe umiejętności i rozwinąć możliwości języka angielskiego. Praca pomogła rozwijać nam nowe umiejętności, doskonalić język angielski, miałyśmy też szansę nauczyć się wielu sformułowań z języka hiszpańskiego.
Mechatronicy jak i mechanicy po miesiącu praktyk mogą pochwalić się nowymi nabytymi umiejętnościami takimi jak: wymiana oleju, montaż opon czy obsługa maszyn warsztatowych. Zaskoczyło nas pozytywne nastawienie Hiszpanów do życia, co stanowiło dobrą podstawę do rozwoju naszych umiejętności. Szybko dostosowaliśmy się do nowego środowiska, co uznajemy za nasz sukces.
Możliwość odbywania praktyk na Fuerteventurze była dla nas wyjątkowym przeżyciem, które z pewnością zostanie z nami na długo. Praca w międzynarodowym środowisku nie tylko pozwoliła nam na rozwój zawodowy, ale również na zdobycie cennych doświadczeń życiowych i naukę nowego języka. Czas spędzany po pracy razem z innymi uczestnikami projektu jak i współdzielenie mieszkania również wpłynęły na poprawę naszych kompetencji, zwłaszcza na współpracę, gospodarowanie pieniędzmi i wolnym czasem.
Jednym słowem, tegoroczne praktyki “Europa dla LZN VIII” możemy uznać za bardzo owocne.
Podsumowanie zbiorowe praktyk na Fuerteventurze uczniów kilku specjalizacji zawodowych.