Erasmus 2016/2017

 

Podsumowanie Projektu „Europa dla LZN”

Projekt „Europa dla LZN” dobiegł już końca, był on realizowany w Lotniczych Zakładach Naukowych w ramach Programu Erasmus+. Umożliwił on wyjazd 40 uczniom na praktyki zagraniczne do Saragossy i Parmy. Firmy zagraniczne, które przyjęły naszych uczniów, umożliwiając im realizację praktycznych zadań na konkretnych stanowiskach pracy, bardzo wysoko oceniły ich zaangażowanie i umiejętności. Przez 4 tygodnie nasi praktykanci mieli też sposobność doskonalenia swoich umiejętności językowych, interpersonalnych i współpracy w grupie. Odbyta praktyka umożliwiła uczniom skonfrontowanie wiedzy i umiejętności z wymaganiami stawianymi przez zagranicznych pracodawców, poznanie hiszpańskiej i włoskiej kultury pracy, co w dobie globalizacji jest dodatkowym atutem przyszłego pracownika lub pracodawcy.
Czas wolny przeznaczony był na rozwój kulturalny, zwiedzanie okolic Saragossy i Parmy. Uczniowie z Hiszpanii mieli też możność zwiedzenia Madrytu i Barcelony, zaś grupa Włoska Florencji.
23 maja 2016 roku odbyło się spotkanie, na którym podsumowano całoroczny projekt. Na spotkanie przybyli organizatorzy projektu, koordynator projektu Marek Prokopowicz i oczywiście uczniowie, ich rodziny i nauczyciele, którzy opiekowali się nimi w trakcie wyjazdu.
Wszystkich przybyłych, jako gospodarz spotkania powitała dyrektor LZN, Jolanta Mazurkiewicz-Kaczyńska, następnie przekazała prowadzenie spotkania Markowi Prokopowiczowi, który podsumował projekt. Przybyłym uczniom wręczono certyfikaty potwierdzające odbycie praktyk i nabytych umiejętności.
Z tego miejsca pragniemy podziękować Wszystkim za włożony trud i wysiłek w realizację tegorocznego Projektu „Europa dla LZN”, pani Dyrektor Jolancie Mazurkiewicz-Kaczyńskiej, pani Jolancie Bednarskiej z Departamentu Edukacji, koordynatorowi Markowi Prokopowiczowi, kierownikowi do spraw praktyk Magdalenie Kuśmierskiej i wychowawcom. Dziękujemy nauczycielom za życzliwość, duchowe wsparcie i opiekę w trakcie realizacji projektu. Nie sposób nie wspomnieć o samych Uczniach – którzy zdobyli uznanie pracodawców swoją kulturą osobistą i zaangażowaniem w powierzane im zadania.

I to już koniec, miesiąc minął zanim się obejrzeliśmy – już wracaliśmy do domu. Jak minął nam ten miesiąc – różnie, jedni byli w pełni zadowoleni, inni mniej. Niezależnie od tego, zawsze jest to doświadczenie, które wzbogaca na różnych płaszczyznach – zawodowej, społecznej czy komunikacyjnej.  Poznaliśmy różne aspekty pracy, te dobre i te nudne.  Sprawdziliśmy się też w różnych sytuacjach.W tym czasie mieliśmy też okazję zwiedzić kilka ciekawych miejsc, zapoznać się z bogatą kulturą i sztuką Hiszpanii i Włoch. Na pewno możemy powiedzieć, każdy wyniósł z nich coś dla siebie.

Z frontu praktyk. Mija już trzeci tydzień jak uczniowie klas trzecich i jednej drugiej rozpoczęli swoje miesięczne praktyki. Jutro rozpocznie się ostatni tydzień.
Niezależnie od tego, gdzie się one odbywają każdy z uczniów ma możliwość sprawdzenia się w roli pracownika. Czy jest to łatwe, bywa różnie, np. praca przy segregowaniu księgozbiorów bibliotecznych jest i żmudna i nużąca, a też okazuje się, że wymaga kondycji. Precyzją wykonania i uwagą muszą wykazać się ci, którzy pracują w warsztatach, zakładach mechanicznych czy mechaniki precyzyjnej. Natomiast w firmach spedycyjnych wymagane są jeszcze inne umiejętności. Ważne jest, żeby wszędzie, w każdym miejscu pracy dawać z siebie wszystko.

Czas leci nieubłaganie, właśnie mamy półmetek praktyk. Dzisiaj wszyscy odpoczywają, lecz od poniedziałku znowu praktyki. Gdzie je odbywamy – w rożnych miejscach – w firmach logistycznych, jak choćby firma Martin Martin – to sieć sklepów, gdzie można kupić prawie wszystko, od prasy poprzez oliwki, aż po świeże wypieki. Niektórzy pracują w bibliotece, czyli Biblioteca civica di Parma, a jeszcze inni w Maisons du Monde czy Libreria Futurino. Niezależnie od tego, gdzie mamy praktyki – staramy się pokazać z jak najlepszej strony, czasami mamy wątpliwości czy damy radę, ale to szybko mija. Wolny czas spędzamy rożnie – wylegując się, opalając  – słońce nas rozpieszcza, bez dwóch zdań lub zwiedzamy, wszak jednym z elementów Erasmusa+ jest  poznanie kultury, tradycji i zwyczajów panujących w innych krajach. Grupa hiszpańska ma w planach Madryt, włoska Bolonię. Oba miasta piękne, mające swój specyficzny klimat. Oba też miasta charakteryzuje bogata historia, jak również te, w których odbywamy praktykę. Ale i Jelenia Góra, gdzie kilku uczniów odbywa praktykę w hangarach samolotowych może poszczycić się piękną historia, która sięga XII wieku. Praca – nauka – i zabawa to dobra kombinacja, która pozwala rozwijać się w wielu kierunkach.

Pierwszy tydzień praktyk już za naszymi uczniami. Gdzie pracują? Różnie i rożnych porach – to oczywiście wpływa na funkcjonowanie zespołu. Jednak niezależnie od tego, jak na razie wszystkim dopisuje humor i pogoda, co widać na zdjęciach. Po pracy chwila relaksu, zwiedzanie, zakupy, relaks. Weekend do czas wypoczynku, niektórzy spędzą go zwiedzając ciekawe miejsce, lecz o tym w następnej relacji.

Jeszcze dwa tygodnie, a młodzież naszej szkoły rozpocznie swoje comiesięczne praktyki. Gdzie będą je odbywać? Różnie, we wrocławskich zakładach i firmach związanych z branżą mechaniczną, mechatroniczną i logistyczną. Niektórzy odbędą swoje praktyki w innych miastach, np. w Jeleniej Górze, a jeszcze inni w Hiszpanii czy we Włoszech. Niezależnie od tego, gdzie odbywać się będą praktyki – ich celem jest pogłębienie wiedzy i umiejętności, a także weryfikacja zdobytych już umiejętności.

Nie ulega wątpliwości, że każda zdobyta czy pogłębiona umiejętność może okazać się niezwykle przydatna we wszelkich kontaktach, zwłaszcza zagranicznych. Współegzystowania w grupie – to dzisiaj, obok asertywności, kreatywności czy pracowitości poszukiwane cechy u przyszłych pracowników, dlatego warto je pogłębiać i szlifować te, już nabyte.

Pełną parą idą przygotowania do marcowego wyjazdu. Na finiszu są warsztaty kulturowo-intergracyjne, w połowie zajęcia językowe. Jeszcze kilka formalności, spakowanie bagażu, pożegnania i miesiąc praktyk w Parmie lub Saragossie.

Od stycznia rozpoczynamy zajęcia przygotowujące do odbycia praktyk. Harmonogram zajęć został zamieszczony na fb oraz w zakładce ‚Praktyka zagraniczna’. Przed Wami bardzo intensywny miesiąc zajęć z języka angielskiego, włoskiego i hiszpańskiego oraz zajęcia kulturowe.

Tegoroczny projekt praktyk zagranicznych „Europa dla LZN” realizowany będzie w dwóch krajach – Hiszpanii i we Włoszech, a dokładniej uczniowie odbywać będą praktyki w Saragossie i Parmie.

To dwa przepiękne miejsca z przebogatą historią i tradycją. Młodzież nie tylko będzie zdobywała tam nowe umiejętności, także będzie miała okazję do zapoznania się z kulturą, sztuką i tradycją tych regionów.

W ubiegłym tygodniu już odbyło się pierwsze spotkanie z uczniami i rodzicami, na którym zostali oni zapoznani z całym programem projektu. Koordynatorem Projektu „Europa dla LZN” jest Mark Prokopowicz.