Automatyk na praktyce

Właśnie jesteśmy na półmetku naszych praktyk, które odbywamy w Hiszpanii. Ogólnie to kształcimy się w zawodzie automatyka. Pracujemy przy skrawarkach CNC, gdzie uczymy się obsługi maszyn, przygotowywania elementów do obróbki oraz kontroli jakości wykonanych części. Zdobywamy dużo nowych doświadczeń i rozwijamy nasze umiejętności praktyczne. Pracownicy w firmie są bardzo mili i pomocni, chętnie wszystko tłumaczą
Spacer po Parque Grande José Antonio Labordeta

Podczas naszego pobytu w Zaragoza mieliśmy okazję odwiedzić Parque Grande José Antonio Labordeta, który jest jednym z największych i najbardziej znanych parków w mieście. To bardzo popularne miejsce spacerów i odpoczynku dla mieszkańców oraz turystów. Podczas spaceru mogliśmy zobaczyć szerokie alejki, dużo zieleni, fontanny oraz różne pomniki i rzeźby. Park jest bardzo zadbany i panuje
Z wizytą w zakładach pracy

Nadszedł czas na odwiedziny w zakładach pracy naszych uczniów. We wtorek mieliśmy okazję zobaczyć czym zajmuje się Wiktor Noweta (zawód- mechatronik) w firmie „RB Componentes”. W środę w towarzystwie Patryka Pietrzaka i Michała Żebrowskiego udaliśmy się do firmy „Praxis”, która zajmuje się dystrybucją produktów beauty. Z zadowoleniem usłyszeliśmy od pracodawców same pozytywne opinie o naszych
Nasz weekend

Podczas naszego spaceru odwiedziliśmy park Grande José Antonio Labordeta. Jest to bardzo zielone i przyjemne miejsce, które świetnie nadaje się na chwilę odpoczynku podczas zwiedzania miasta. Z punktu widokowego można zobaczyć długą, symetryczną aleję z fontannami, starannie przyciętymi krzewami oraz wieloma drzewami. Całość tworzy spokojną atmosferę, która zachęca do spacerów oraz robienia zdjęć. Centralnym punktem
Dzień jak dzień

Pierwszy tydzień w zakwaterowaniu był dla wielu z nas sporym zaskoczeniem, głównie ze względu na wspólną kuchnię oraz mieszkanie z innymi kolegami. Było to nowe doświadczenie, które stawiało przed nami różne wyzwania. Musieliśmy nauczyć się współpracy, dzielenia przestrzeni oraz dbania o porządek w kuchni i w całym miejscu, w którym mieszkaliśmy. Z czasem okazało się
Spotkanie z historią i kulturą Saragossy

W dniu 05.03.2026 mieliśmy okazję zwiedzić i podziwiać wiele bardzo ciekawych zabytków Saragossy. Wśród odwiedzonych punktów znalazły się m.in. Puerta del Carmen, czyli barokowa brama miejska pochodząca z XVIII wieku, Monumento a Marcos Zapata – pomnik upamiętniający artystę zajmującego się tematyką patriotyczną i historyczną związaną z regionem Aragonii, oraz Basílica de Santa Engracia – bazylika
Pierwsze koty za płoty…

W ramach projektu „Europa dla LZN X”, organizowanego przez Lotnicze Zakłady Naukowy, my – mechatronicy mamy możliwość odbycia praktyki w zakładach pracy obejmujących nasz kierunek kształcenia. Praktyki odbywają się w hiszpańskich zakładach działających w branży obróbki metalu. Do naszych zadań należy wiercenie, cięcie, gięcie i szlifowanie różnego rodzaju elementów metalowych. Powierzone zadania wymagają od nas staranność
Pierwsze zderzenie z Saragossą

W niedzielę, zaraz po przylocie do Saragossy, razem z kolegami od razu ruszyliśmy zobaczyć najbardziej charakterystyczny zabytek miasta – monumentalną Bazylika Nuestra Señora del Pilar. Już z daleka zachwyciły nas jej potężne wieże i kopuły wznoszące się nad rzeką Ebro. Pogoda była świetna, słońce świeciło wysoko, atmosfera była przednia, w końcu dopiero co przyjechaliśmy do
Pierwsze dni na praktyce

„Europa dla LZN X” – rozpoczęliśmy przygodę w Saragossie! 1 marca 2026 roku grupa 30 uczniów LZN pod opieką pani Beaty Paczkowskiej oraz pana Mariusza Świerzko wyruszyła w drogę do Hiszpanii. Celem jest odbycie zagranicznych praktyk zawodowych. Od 2 marca uczniowie rozpoczynają pracę w wyznaczonych zakładach. Tak relacjonują uczniowie swoje początki: „Pierwszy dzień spędziliśmy na
Przygotowania do praktyk

Większość przygotowań do wyjazdu do Saragossy mamy już za sobą. Wszystkie zajęcia już się odbyły, nam pozostało zdać test biegłości językowej na platformie EU Academy. Jesteśmy też już po rozmowach i spotkaniach organizacyjnych z koordynatorami, teraz już tylko spakować się, zgodnie z wymogami przewoźnika, i praktycznie jesteśmy gotowi. Jak przebiegnie sama praktyka to się wkrótce