Europejskie Praktyki Zawodowe dla uczniów LZN II
realizowane przez Lotnicze Zakłady Naukowe we Wrocławiu
Dla niektórych z nas to nie była pierwsza umowa o pracę, niemniej jednak dokładnie się do niej przygotowywaliśmy. To jedna z pierwszych rzeczy, którą powinna opanować młodzież myśląc o wakacyjnych i nie tylko pracach, tak w kraju, jak i za granicą. Podpisując umowę warto pamiętać o kilku rzeczach:
- zanim podpiszesz umowę o pracę, dokładnie zapoznaj się z treścią tej umowy,
- powinieneś otrzymać egzemplarz podpisanej umowy,
- umowa powinna zawierać dane stron zawierających umowę, zakres obowiązków, miejsce wykonania pracy, wysokość wynagrodzenia, wymiar czasu pracy, datę rozpoczęcia pracy.
Warto też pamiętać, że są rożne rodzaje umów o pracę, o tym uczyliśmy się na przedsiębiorczości. Niektóre umowy nie dają statusu pracownika, np. w umowie o dzieło. Warto już teraz zdobyć pełną wiedzę na temat rodzajów umów o pracę, wraz z wszystkimi jej elementami, wtedy uniknie się rożnego rodzaju nieporozumień.
Na szczęście nad nami czuwali nasi opiekunowie i wszelkie wątpliwości były wyjaśniane na miejscu.
Kolejna ciekawostka dotycząca Evory – czy wiecie, że pod koniec XV wieku w Évorze studiował astronomię i nawigację słynny portugalski odkrywca Vasco da Gama (1469-1524). Znany jest on z tego, że jako pierwszy dotarł drogą morską z Europy do Indii, umożliwiając Europejskim kupcom swobodny handel z Azją południową.
Inna ciekawostką tego miasta jest akwedukt – Aqueduto da Agua de Parat, czyli akwedukt „srebrnej wody”, który został wybudowany w XVI w.. Doprowadzał on wodę aż do fontanny na Praça do Geraldo. Zbudował go miejscowy architekt Francisco de Arruda, a budowla znalazła nawet swój literacki opis w poemacie Luzjady Luisa de Camoes. W XVII w. akwedukt razem z murami miejskimi uległ zniszczeniu, jednak coś pozostało. Dzisiaj można podziwiać jego 9-kilometrowy odcinek.
Właśnie na zwiedzaniu miasta spędziliśmy weekend. Mogliśmy je obejrzeć tak z lądu, jak i od strony rzeki. Jak widać na zdjęciach od Marka Prokopowicza pogoda dopisała.
Zanim zostaliśmy w poniedziałek rozlokowani w zakładach pracy, trzeba było się przygotować – odebrać ubrania robocze, poznać przydziały. Pozostały czas upłynął nam pod znakiem organizacyjno-wypoczynkowym – zakupy, gotowanie, relaks, rozmowy przez skypa. Wiemy już, gdzie odbędziemy praktyki, zostaliśmy przydzieleni do 8 zakładów – warsztatów, znanych firm. Co będziemy robić, gdzie i na czym, już wkrótce się dowiemy.
Pierwsze koty za płoty, można by było powiedzieć. Za nami już aklimatyzacja, już w poniedziałek pierwsze spotkania z pracodawcami. Zostaliśmy podzieleni na 3 grupy – pracujemy na dwu zmianach. Naszym portugalskim łącznikiem, że tak szpiegowsko powiem jest Beatriz Félix – bezpośrednia, otwarta, życzliwa. Beatriz podrzuciła na link do aplikacji oraz kilka przydatnych adresów. do łatwiejszego przemieszczania się po mieście oraz Wiemy też, w jakich firmach będziemy odbywali swoje praktyki. A jak będzie już wkrótce się przekonamy.
Pierwszy dzień pobytu w Evorze dobiega końca. Do tego urokliwego miasta przybyliśmy 12 lutego br. – z Wrocławia przez Warszawę Modlin do Lizbony a stamtąd już bezpośrednio do Evory.
Evora to miasto ma długą historię, jego początki sięgają czasów rzymskiej kolonii, potem znalazło się ono we władaniu Maurów, Hiszpanów, podobnie jak cała Portugalia.
Przyjeżdżając do Portugalii trzeba choć trochę poznać zwyczaje tego kraju, gdzie niezwykle ważnym słowem jest “szacunek” – “respeito”. Portugalczycy mają też wysoko rozwinięte poczucie równości, o tym również nie można zapomnieć będąc tutaj.
Witając się z kimkolwiek należy pamiętać o formach grzecznościowych, pożegnanie też ma określoną formę. Sami Portugalczycy mówią o sobie, że są narodem brandos costumes, czyli łagodnych obyczajów. Stare portugalskie przysłowie mówi: „Lisboa diverte -se, Coimbra estuda, Braga reza e o Porto trabalha!”, czyli Lizbona się bawi, Coimbra studiuje, Braga się modli a Porto pracuje. Zaś nasz mentor projektu, Marek Prokopowicz, pisał Wam na fb, że w Evorze po parku chadzają pawie i nie należy za nimi gonić. Pory posiłków są dla Portugalczyków bardzo ważne, ustalone godziny przestrzegane są z niezwykłą dokładnością. Posiłki wyznaczają rytm dnia. Tak samo jak picie kawy w kawiarniach. Czy wiecie, że w Portugalii istnieje 365 przepisów na rybę – jeden przepis na jeden dzień. W ogóle bogactwem Portugalii są owoce morza i ryby.
Językiem urzędowym jest portugalski, większość Portugalczyków mówi po angielsku lub francusku. Po hiszpańsku lepiej nie mówić.
Niewątpliwie pierwsze dni poświęcone będą poznaniu miasta, sposobowi przemieszczania się po nim i ogólnopojętej aklimatyzacji.
W nowym roku szkolnym rusza II edycja Europejskich Praktyk Zagranicznych realizowanych w ramach projektu Erasmus+. W tym roku młodzież będzie odbywała praktyki we Włoszech i Portugalii. W zakładce “Do pobrania” zamieszczane będą sukcesywnie wszystkie niezbędne i wymagane dokumenty, formularze i regulaminy.
To już druga edycja praktyk zagranicznych, których celem jest nie tylko sama praktyka, ale także szeroki rozwój ucznia, który zostaje postawiony w zupełnie nowej dla siebie sytuacji. Kontakt z obcym pracodawcą, z obcą kulturą i zwyczajami, konieczność porozumienia się, nie tylko w kwestii zadań do zrealizowania, ale konieczność porozumienia się z drugą osobą – rozwijają potencjał przyszłego pracownika czy pracodawcy.
Zanim młodzież wyjedzie na praktyki odbyło się spotkanie z rodzicami oraz przeprowadzono testy kwalifikacyjne. Po nich przyszła kolej na warsztaty kulturowe, językowe, a także zajęcia pedagogiczne i psychologiczne, dotyczące relacji interpersonalnych. Pierwsze warsztaty odbyły się już 3 października 2015r.
Doskonale każdy wie, kto był w podobnej sytuacji – jak trudno jest czasami odnaleźć się w obcej kulturowo i językowo strefie. Cykliczne warsztaty, które odbywać się w sobotnie przedpołudnia, mają ułatwić młodzieży odnalezienie się w określonej sytuacji. To nie tylko inny kraj, to także odmienna kultura, mentalność, historia, język. To także odmienne pojmowanie zasad współpracy, wartości, czasu, pieniędzy, przyjaźni. To wspaniała okazja do nawiązania dłuższych znajomości, nie tylko zawodowych.